تومور پاروتید

تومور پاروتید چیست؟

تومور پاروتید از جمله شایع ترین تومورهای غدد بزاقی است که حدود 80 تا 85 درصد از تمام تومورهای بزاقی را شامل می شود. این تومورها در بیشتر موارد خوش خیم و غیر سرطانی هستند ولی به طور معمول در 25 درصد مواقع در مناطقی به وجود می آیند که تومورهای سرطانی و بدخیم غدد بزاقی رشد در آن ها رشد می نمایند.

غدد پاروتید که بزرگترین مجموعه غدد بزاقی بوده، دقیقاً در دو طرف صورت و در جلوی گوش ها واقع شده اند به هضم و جویدن غذا کمک نموده و مسئولیت تولید آب دهان را بر عهده دارند.

 

تومور پاروتید

 

ویژگی های تومور پاروتید

این تومورها دارای ویژگی های متنوعی هستند؛ چنانچه فرد به تومور خوش خیم دچار باشد ممکن است ورم یا توده ای نرم در قسمت فک احساس نماید که به طور معمول موجب بروز درد در فرد نمی شود. اما اگر تومور از نوع بدخیم باشد ممکن است در صورت درگیر نمودن عصب فاسیال بر روی اعصاب صورت تاثیر گذاشته و در برخی موارد موجب عدم توانایی فرد در حرکت دادن صورت شده و منجر به بروز تیر کشیدن و درد آن شود.

نحوه تشخیص تومور پاروتید

از جمله روش ها و آزمایشاتی که پزشک از آن ها به منظور تشخیص این تومور مورد استفاده قرار می گیرد عبارتنداز:

  1. آزمایش فیزیکی : پزشک در این روش به منظور بررسی هرگونه توده یا ورم، ناحیه گردن، فک و گلوی بیمار را معاینه می کند.
  2. آزمایش تصویری : چنانچه تومور پاروتید سرطانی باشد پزشک به منظور تعیین محل دقیق تومور و سایز آن ، آزمایشات تصویری همچون سی تی اسکن و MRI را بری افراد تجویز می نماید.
  3. نمونه برداری از بافت برای آزمایشات بعدی : احتمال دارد پزشک برای پی بردن به سرطانی بودن بافت مشکوک، از آن نمونه برداری کرده و آن را به آزمایشگاه بفرستد.

درمان تومور پاروتید

در بیشتر موارد درمان ارجح به منظور برداشتن تمام تومور پاروتید یا بخشی از آن، جراحی می باشد. حتماً در طول جراحی و به منظور پیشگیری از وارد شدن آسیب به اعصابی از صورت که از غده های پاروتید عبور می نمایند باید مراقبت های تخصصی صورت گیرد.

مسئولیت کنترل حرکات صورت بر عهده اعصاب صورت است؛ فرد با کمک این حرکات است که می تواند حالت های گوناگون صورت در حین صحبت کردن را نشان دهد. در صورت آسیب دیدن این اعصاب فرد دیگر قادر به کنترل آن ها نخواهد بود به نحوی که انگار قسمتی از عضله های صورت او فلج شده اند.

پاسخ

دو × 2 =

Call Now Buttonتماس جهت مشاوره