اقدامات قبل از جراحی بینی

همه چیز در مورد اقدامات قبل از جراحی بینی

برای داشتن یک نتیجه رضایت بخش و قابل قبول در جراحی زیبایی بینی به جز انتخاب یک جراح بینی مجرب و ماهر، خود بیمار نیز میتواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند. این نقش مهم در اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های پس از آن نمایان می شود. در ادامه به برخی از مراقبت ها واقدامات قبل از جراحی بینی می پردازیم.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

کاندیدای مناسب جراحی بینی

یکی از مهم ترین نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی این است که ببیند آیا شرایط لازم برای جراحی را دارد؟ کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هست یا نه؟

کاندیدای مناسب جراحی بینی کسی نیست که فقط ظاهر بینی اش ایراد داشته و هزینه های لازم جراحی را داشته باشد؛ یک کاندیدای مناسب جراحی از شرایط ذیل برخوردار می باشد:

از شرایط روحی و جسمی سالم برخوردار است:

برای اینکه در حین جراحی مشکلی برای فرد ایجاد نشده و بعد از آن نیز عوارض خاصی در او به وجود نیاید باید از نظر جسمی و روحی سالم باشد. به همین دلیل هم هست که پزشک پیش از جراحی یکسری آزمایش را برای فرد تجویز می کند و از او سوال هایی در رابطه با ابتلای فرد به بیماری های روحی یا جسمی مزمنی همچون لوپوس یا افسردگی سوال می کند.

جراحان بینی بعضاً با مراجعانی با مشکل افسردگی مواجه می شوند که هدف شان از انجام جراحی بینی ، بهبود وضعیت روحی شان می باشد. این دسته از بیماران گمان می کنند که اگر مشکلات بینی شان رفع شده و ظاهرشان بهتر شود بهبود خواهند یافت در صورتی که چنین نیست و حتی ممکن است به دلیل استرس های ناشی از جراحی وضعیت شان رو به وخامت نیز برود.

 

 

باردار نبوده و شیرده نمی باشد:

برای اینکه بتوان جراحی بینی را برای افراد انجام داد لازم است تا آن ها تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند. مواد بیهوشی دارای تاثیراتی هستند که ممکن است بر روی جنین یا نوزاد اثر منفی بگذارد بنابراین بهتر است مادران شیرده و باردار جوانب احتیاط را رعایت نموده و از انجام این عمل زیبایی در این دوران خودداری کنند.

افرادی که به استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکلی اعتیاد دارند:

مصرف دخانیات و همچنین نوشیدنی هایی که دارای الکل در ترکیبات خود هستند باید به مدت 2 هفته پیش و پس از جراحی متوقف شود زیرا موجب کاهش میزان اکسیژن خون شده و به همین دلیل ممکن است موجب بروز مشکلاتی در حین جراحی و همچنین بروز تورم شدید بعد از جراحی در فرد شود.

 اشخاصی که دارای توقعات منطقی و معقول از نتیجه جراحی بینی هستند:

بعضی از افراد بدون در نظر گرفتن نوع بینی و ویژگی های غضروفی-استخوانی ساختمان بینی شان از جراح خود توقعات غیرمنطقی و نامعقولی همچون جراحی بینی شبیه به یک عکس یا فرد مشهور دارند. افراد باید بدانند که نوع بینی و همچنین ویژگی های آن در بسیاری از موارد اجازه فرم دهی بینی به شکل دلخواه فرد را به جراح نخواهد داد.

 

 

مراقبت ها و اقدامات قبل از جراحی بینی

 • با توجه به اینکه مصرف نوشیدنی های الکل دار و کشیدن سیگار باعث به وجود آمدن اختلال در اکسیژن رسانی خون می شود بنابراین فردی که قصد انجام عمل زیبایی بینی خود را دارد باید تا دو هفته قبل از رسیدن موعد عمل بینی مصرف موارد ذکر شده را کنار گذاشته و از آن ها پرهیز کند.
 • علاوه بر این با توجه به این که سیگار و مشروبات الکلی روند بهبودی زخم ها را کند کرده و ترمیم بخیه ها را دچار مشکل می کند لذا مصرف آن ها تا پایان بهبودی بیمار توصیه نمی شود.
 • برخی داروها مانند آسپرین و بروفن که موجب اختلال در انعقاد خون می شوند نباید از دو هفته قبل عمل جراحی بینی مصرف شوند چرا که امکان خونریزی طی جراحی بینی را بیشتر می کنند.
 • توصیه اکید می شود بیمار در شب قبل از عمل جراحی بینی خود شام سبک میل کرده و تا 8 ساعت قبل از شروع عمل بینی از خوردن و آشامیدن مواد غذایی پرهیز کند. علت این امر آن است که در حین جراحی بینی، معده فردخالی باشد و از احتمال برگشت محتویات معده به مجراهای تنفسی جلوگیری شود.

دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی عبارتنداز:

 • فردی که خواستار عمل جراحی بینی خود است باید تمامی آزمایشات لازم قبل از عمل بینی خود را به طور کامل انجام داده ( برای بانوان تست بارداری نیز لازم است ) و پاسخ آزمایشات را در روز جراحی بینی به همراه داشته باشد و آن ها را در اختیار جراح زیبایی بینی خود قرار دهد.
 • توجه داشته باشید که جراح بینی باید از سوابق بیماری و حساسیت های دارویی بیمار مطلع باشد پس چنانچه دچار بیماری خاصی هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید پزشک خود را در جریان گذاشته و شرح کاملی از موارد این چنینی به ایشان بدهید تا خدایی نکرده دچار مشکل نشوید.
 • اگر قبل از عمل جراحی بینی دچار سرماخوردگی شدید باید روز جراحی بینی خود را به تعویق بی اندازید.
 • در روز جراحی بینی، صورت بانوان باید فاقد هر گونه آرایش بوده و صورت آقایان نیز باید اصلاح شده و بدون ریش و سبیل باشد.
 • شخص متقاضی عمل بینی باید حتما یک نفر را به عنوان همراه با خود بیاورد و از نیم ساعت قبل از شروع جراحی بینی در کلینیک حضور داشته باشد.
 • بهتر است لباسی که در روز عمل بینی به تن می کنید، لباسی راحت باشد که به هنگام عوض کردن آن پس از جراحی بینی دچار مشکل نگردید.
 • با توجه به اینکه پس از عمل بینی تا یک هفته امکان استحمام برای شخص وجود ندارد لذا بهتر است روز قبل از جراحی بینی استحمام کامل داشته باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها