هر آنچه باید در مورد تزریق بوتاکس بدانید

تزریق بوتاکس که می تواند موجب فلج شدن همه ماهیچه های ارادی و غیر ارادی شود، کاربردهای زیادی در زمینه زیبایی و درمانی دارد که مهم ترین آن رفع چین و چروک هایی می باشد که در اثر فعالیت بیش از حد ماهیچه ها ایجاد شده است.

چنانچه تزریق بوتاکس توسط پزشکی حاذق، تکنیکی صحیح و با استفاده از ماده ای مناسب انجام شود نتایجی رضایت بخش در حد جراحی لیفت صورت و سایر عمل های زیبایی صورت دارد با این تفاوت که بعد از انجام این روش هیچ جای زخمی بر روی پوست باقی نمانده، نیازمند استراحت و مراقبت های خاصی نیست.

 

تزریق بوتاکس - دکتر مجتبی میرزاده

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا آنابوتولینوم توکسین A ، تحت عنوان سم بوتولینوم نیز شناخته می شود. این ماده از بوتولینوم کلوستریدیوم مشتق شده و به عنوان یک ماده ضد پیری عمل می کند. این یک روند زیبایی و یک داروی تجویزی است که  مستقیماً در ماهیچه ها تزریق شده و چین و چروک ها را کاهش داده و بهب بهود چهره شما کمک می کند. این درمان، خطوط اخم را درمان کرده، حالات صورت را بهبود بخشیده و می تواند چهره جوان شما را بازیابی کند.

روند تزریق بوتاکس

روند بوتاکس به کمتر از 10 دقیقه زمان نیاز دارد. پزشک شما، تزریق بوتاکس را در ماهیچه مورد هدف، ناحیه صورت یا پوست انجام می دهد. تعداد تزریق مورد نیاز به وسعت ناحیه درمان وابسته است.

آشکار شدن تاثیر کامل درمان بوتاکس به 7 تا 14 روز زمان نیاز دارد. بهتر است حداقل 1 هفته قبل از روند، مصرف الکل را کنار بگذارید. همچنین از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی به مدت 2 هفته قبل از درمان بمنظور کمک به پیشگیری از کبودی، خودداری کنید.

بوتاکس ارسال سیگنال ها از اعصاب به ماهیچه را متوقف می نماید. ماهیچه ای که تزریق در آن انجام شده است قابلیت انقباض نخواهد داشت. این باعث صاف شدن و نرم شدن چین و چروک ها می شود.

 

تزریق بوتاکس - دکتر میرزاده

 

نتایج تزریق بوتاکس

نتایج درمان های زیبایی بوتاکس را می توان ظرف 3 تا 5 روز بعد از تزریق و به طور کامل، بعد از 2 هفته مشاهده نمود.

چه نواحی قابل درمان است؟

نواحی متعددی وجود داد که می توان برای درمان بوتاکس برای اهداف ضد پیری مورد هدف قرار داد. برای مثال، صورت، خط لب، پیشانی، گردن، خطوط ریز روی پوست و غیره توسط تزریق بوتاکس قابل درمان می باشد. بسیاری از این درمان ها برای تحت تاثیر قرار دادن ویژگی هایی از قبیل پیشگیری یا از بین بردن چین و چروک ها مورد استفاده قرار می گیرند. این یک جایگزین فوق العاده برای جراحی محسوب می شود.

نواحی رایج برای درمان بوسیله تزریق بوتاکس

خطوط اخم- خطوط اخم، خطوط بین دو ابرو می باشند. با بالا رفتن سن، متوجه می شوید که این خطوط بین ابروها، در زمان اخم کردن، بیشتر دیده می شوند.

خطوط پنجه کلاغی:

خطوط پنجه کلاغی، خطوط و چین و چروک هایی هستند که از گوشه چشم ها به طرف شقیقه ها کشیده می شوند. تزریق بوتاکس باعث صاف شدن خطوط و چین و چروک های یافت شده در این ناحیه از طریق ریلکس کردن ماهیچه ها در زمان خندیدن می شود.

 

تزریق بوتاکس - دکتر سید مجتبی میرزاده

 

چین و چروک های پیشانی:

چین و چروک ها که در اثر انقباضات مکرر ماهیچه و بالا رفتن سن نمایان می شوند، علائم پیری محسوب می شوند. بوتاکس می تواند به شما در رهایی از شر خطوط پیشانی و چین و چروک های آن و بازیابی زیبایی کلی تان کمک کند.

خطوط ماریونت:

چین و چروک هایی هستند که از کناره های لب به سمت فک گسترش یافته و چهره شما را عصبانی نشان می دهد.

خطوط زیر چشم- پیری می تواند باعث نازک شدن پوست شده و حرکت مکرر ماهیچه در اطراف چشم ها باعث ایجاد خطوط در زیر چشم ها می شود.

نتایج چقدر ماندگار است؟

بطور میانگین، نتایج تزریق بوتاکس، بین 4 تا 6 ماه متغیر می باشد، البته این مدت زمان در اولین درمان شما کوتاه تر می شود. بطور کلی سطح ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است.

نواحی تحت درمان با بوتاکس

با این روش جوانسازی پوست می توان مشکلاتی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم را به راحتی برطرف و درمان کرد:

 • چین و چروک ها و خطوط پیشانی : این چین و چروک ها به شکل خطوط افقی در پیشانی بروز نموده و با بالا بردن ابروها نمایان تر و برجسته تر می شود.
 • خطوط اخم : عامل اصلی به وجود آمدن خطوط اخم که به صورت عمودی میان دو ابرو بروز می کند، انقباض عضلات پیشانی می باشد.
 • خطوط دور لب : این خطوط که شیوع آن در افراد سیگاری بیش از دیگران است در بالای لب بالایی و اطراف دهان ظاهر می گردد.
 • خطوط خرگوشی بینی : خطوط خرگوشی بینی به چین و چروک هایی گفته می شود که با اخم کردن یا درهم کشیدن چشمان در بالای بینی ظاهر می شوند.
 • خطوط لبخند : این خطوط دقیقاً در قسمت زیرین گوشه دهان و در اثر افزایش سن ایجاد می شود.
 • چانه : تزریق بوتاکس موجب شل شدن عضلات چانه و در نتیجه از بین بردن شیارهای کوچک یا چروک های عمیق موجود بر روی آن شده و ظاهر چانه را صاف تر می نماید.
 • لیفت ابرو با بوتاکس : با تزریق بوتاکس به نواحی اطراف پیشانی می توان ابروهایی که افتاده هستند را بالا کشید و به این ترتیب ظاهری جوانتر به افراد بخشید.
 • توقف تعریق با تزریق بوتاکس : با اینکه تعریق مکانیزم طبیعی بدن بوده و موجب تعدیل دمای آن می شود ولی شدت و میزان آن در برخی افراد خیلی زیاد بوده و موجب ایجاد مشکلاتی همچون بوی بد بدن، شوره بستن لباس، عدم توانایی فرد برای گرفتن قلم در دست و غیره می شود. تزریق ماده بوتاکس تا حد زیادی موجب کاهش میزان تعریق شده یا می تواند برای بازه زمانی حدوداً 4 تا 8 ماهه آن را به طور کامل متوقف نماید.

بعد از روند تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از درمان بوتاکس مثل مراقبت از پوست، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • بیمار به منظور اجتناب از پخش شدن بوتاکس به نواحی دیگر نباید به مدت 24 ساعت ناحیه درمان را مالش دهد.
 • همچنین به بیمار توصیه می شود تا به مدت 4 ساعت بعد از درمان بوتاکس، از دراز کشیدن خودداری کند.
 • شما باید به مدت دو روز از مصرف محصولات پوستی یا پاک کننده های پوستی که حاوی مواد فعال هستند خودداری کنید.
 • به منظور حفظ تاثیرات بوتاکس باید در جلسات تزریق های فالواپ که درمان های منظم بعد از اولین درمان هستند، شرکت کنید.
 • مراقبت از پوست برای دستیابی به حداکثر سطح جوان سازی حاصل از درمان بوتاکس، بسیار اهمیت دارد. شما می توانید از محصولات مراقبت از پوست چند هفته بعد از درمان استفاده کنید.

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس بر حسب تعداد واحدهای قابل تزریق مورد نیاز برای بیمار، متغیر می باشد. بمنظور اگاهی از تعداد درمان های مورد نیاز با پزشک خود مشورت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها