جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی یکی از مشکل ترین نوع جراحی ها است و باید توجه داشته باشید برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و دلخواه از جراحی بینی باید حتما یک جراح بینی مجرب و ماهر را برگزینید یعنی کسی که در کارنامه کاری خود تجربه عمل بینی گوشتی در تهران با نتایج مطلوب را داشته باشد.

جراحی بینی گوشتی در تهران

کدام بینی ها را بینی گوشتی می گویند ؟

از علایم مشهود برای تشخیص بینی های گوشتی می توان به ضخیم بودن پوست و نازک بودن غضروف آن اشاره کرد. همین ضخامت پوست، موجب سختی عمل جراحی بینی گوشتی می گردد زیرا تغییرات انجام شده روی غضروف بینی از زیر پوست ضخیم به درستی قابل تشخیص نیست. همچنین با توجه به اینکه غضروف و استخوان در بینی های گوشتی به مراتب ضعیف تر است بنابراین تراشیدن و فرم دهی به آن هامشکل تر می باشد.

بینی های گوشتی را می توان در دو مدل زیر خلاصه کرد:

 • بینی گوشتی که پوست آن بسیار چرب است؛ در این بینی ها غدد سبابه بیشتری وجود دارد.
 • بینی گوشتی که میزان بافت زیر آن زیاد است و علت ضخامت پوست بینی مربوط به غدد چربی نیست.

ضریب موفقیت در بینی نوع اول نسبت به دومی بیشتر است و جراحی مدل دوم بینی های گوشتی نسبت به اولی از حساسیت بالاتری برخوردار می باشد. در مجموع بیمار باید قبل از جراحی آگاهی های لازم را نسبت به نوع بینی خود کسب کند و انتظار اتفاقی دور از واقعیت را نداشته باشد.

جراحی بینی گوشتی - دکتر میرزاده

جراحی بینی گوشتی با لیزر

با توجه به اینکه معمولا افراد به دنبال راه های ساده و کم تهاجمی تر نسبت به ایجاد تغییرات زیبایی در خود هستند، جمله ” عمل بینی گوشتی با لیزر ”  یا ” عمل بینی گوشتی بدون جراحی  ” بسیار وسوسه برانگیز است اما باید بدانید که جراحی بینی با لیزر ، فقط یک تبلیغ بوده و برخلاف ظاهر زیبای جمله، هرگز نمی توان توسط لیزر تغییراتی را در ساختمان بینی انجام داد.

عمل بینی گوشتی فانتزی

عمل بینی فانتزی از انواع جراحی های زیبایی مورد علاقه بسیاری از بانوان است. در این نوع عمل زیبایی, روی پل بینی قوس ایجاد شده و نوک بینی به سمت بالا کشیده می شود. اما بیمار باید این را درنظر داشته باشد که با توجه به اینکه در عمل بینی فانتزی، بینی بسیار کوچک و ظریف می شود بنابراین بینی فانتزی در همه صورت ها زیبا به نظر نمی آید و برای صورت های بزرگ با اجزای بزرگ مناسب نیست. یکی از ضرورت های مشاوره قبل از عمل این است که جراح زیبایی با توجه به نوع صورت و بینی شخص می تواند او را در انتخاب شکل درست بینی خود یاری دهد و بیمار با دید درست و واقعی به سراغ عمل بینی خود برود.

ورم ناشی از عمل بینی گوشتی

به دلیل ویژگی های ساختاری بینی گوشتی که در فوق به آن ها اشاره کردیم ، جراحی بینی گوشتی به مراتب از جراحی بینی استخوانی سخت تر بوده و همچنین ورم و کبودی بعد از آن نیز بیشتر می باشد.

نکته دیگری که در مورد بینی های گوشتی وجود دارد این است که ورم بروز یافته در این نوع بینی ها دیرتر از بینی های استخوانی فروکش می نماید، به طوریکه زمان لازم برای فروکش کردن ورم بینی های استخوانی 6 ماه تا 1 سال و برای بینی های گوشتی 1 ماه تا 2 سال است.

روش های موثر در کاهش ورم بینی گوشتی بعد از عمل

نکات و دستوالعمل هایی وجود دارند که افراد با رعایت آن ها می توانند در روند کاهش تورم بعد از جراحی بینی گوشتی خود تسریع ایجاد نموده و از تشدید آن جلوگیری نمایند.

جراحی بینی گوشتی در تهران - دکتر سید مجتبی میرزاده

تغذیه پس از جراحی کردن بینی گوشتی

پس از جراحی بینی گوشتی حتی الامکان از خوردن غذاهای پرادویه و شور اجتناب کنید زیرا سدیم موجود در نمک در تشدید تورم بینی موثر است. رژیم غذایی خود را با خوردن غذاهای آبکی و نرم مثل سوپ شروع کرده و از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ خودداری نمایید؛ برای هضم مواد غذایی سفت نیاز است که آن ها را تا حد ممکن جوید، عمل جویدن به بینی فشار وارد نموده و موجب تشدید تورم موجود در آن می شود. رژیم غذایی خود را از میوه، سبزیجات، آبمیوه های طبیعی، ماهی و میگو سرشار نمایید.

چسب زدن بینی گوشتی بعد از جراحی

چسب زدن پس از جراحی بینی گوشتی یکی از نکاتی است که افراد به هیچ عنوان نباید آن را پشت گوش بیاندازند. چسب زدن در 2 هفته اول موجب فرم گیری هرچه بهتر بینی شده و بعد از این مدت زمان موجب ایجاد تسریع در روند کاهش تورم بینی می شود. طی مدت زمان تعیین شده توسط پزشک حتماً بر روی بینی خود چسب بزنید.

نحوه خوابیدن پس از عمل بینی گوشتی

از خوابیدن بر روی شکم و پهلو در مدت زمانی که پزشک به شما توصیه کرده است خودداری نمایید، به پشت و طاقباز بخوابید. هنگام خوابیدن در اطراف خود چند بالشت قرار دهید، با این کار از غلت زدن های ناخواسته حین خواب جلوگیری شده و بینی تحت فشار قرار نخواهد گرفت. یکی از عوامل موثر در کاهش هرچه سریع تر تورم بینی بالاتر قرار گرفتن سر نسبت به بدن می باشد، به همین منظور هنگام خواب زیر سر خود دو بالشت قرار دهید.

استحمام بعد از جراحی بینی گوشتی

برای حمام کردن از یک فرد همراه کمک بگیرید. بر روی یک صندلی نشسته، سرتان را به عقب خم کنید و از فرد بخواهید تا موها و بدن تان را شستشو دهد با این کار سر به سمت پایین خم نشده و ورم بینی تشدید نخواهد یافت.

عمل بینی گوشتی به فرم طبیعی

نکته ای که افراد دارای بینی گوشتی باید حتماً به آن توجه داشته باشند این است که بینی گوشتی تنها قابل فرم دهی به شکل طبیعی است و نمی توان آن را به فرم فانتزی جراحی نمود.

یک بینی برای اینکه قابل جراحی به فرم فانتزی باشد باید:

دارای غضروف های مستحکم باشد: از جمله ویژگی های بینی فانتزی می توان به سربالا و قوس دار بودن اشاره کرد. این ویژگی ها تنها در صورتی قابل اعمال هستند که بینی استخوان و غضروف های محکم داشته باشد.

پوست بینی نازک باشد : برای اینکه ظریف کاری های اعمال شده بر روی ساختمان بینی قابل مشاهده باشد لازم است تا ضخامت پوست بینی کم باشد.

اهمیت انتخاب پزشک در جراحی بینی گوشتی در تهران

انتخاب یک متخصص مجرب و خوب بسیار مهم است و می توان درصد زیادی برروی دریافت نتیجه مناسب از این پروسه تاثیر بگذارد. بنابراین در انتخاب این مورد نیاز است ، که مقدار دقت بیشتری به خرج دهیم تا به درستی بهترین گزینه در دسترس را انتخاب نماییم. برای انتخاب یک متخصص مناسب جهت انجام رینوپلاستی بینی گوشتی در تهران راه های بسیاری در دسترس دارید و استانداردهای زیاد و مختلفی را نیز باید در نظر بگیرید. روش های یافتن جراح می توانند سرچ در اینترنت یا مشاهده آگهی ها در شهر باشند ، اما می توانید در صورت داشتن یک دوست یا آشنا که این پروسه را انجام داده است از کمک او استفاده نمایید. همچنین نیاز دارید تا هنگام انتخاب شخصی را برگزینید ، که می توانید به راحتی با او ارتباط برقرار کنید. دلیل این موضوع این است ، که می توانید خواسته های خود را بهتر به جراح انتقال دهید و در نتیجه پزشک می تواند برای شما نتیجه بهتر و دقیق تری را رقم بزند.

عمل بینی گوشتی

دلیل دشوار بودن عمل بینی گوشتی

در عمل بینی نیاز است تا تغییراتی در استخوان ها و غضروف های بینی شکل بگیرد. بنابراین جراح باید این قابلیت را داشته باشد تا به آنها دسترسی پیدا کند. موضوع اینجاست ، که بینی های گوشتی همانگونه که از اسمشان پیداست بسیار گوشتی و ضخیم هستند و پوست کلفتی نیز دارند تمامی این موارد در این نوع بینی دست به دست هم می دهند تا باعث پیچیدگی و سخت شدن عمل بینی گوشتی گردند ؛ زیرا دسترسی به ساختار استخوانی و اصلی بینی را دشوار می سازند و این موضوع اجازه نمی دهد تا جراح تغییرات مورد نظر خود را در بینی شما ایجاد نماید. یکی از دلایلی نیز که شما باید متخصص خوبی را برای ای پروسه بیابید همین موضوع دشواری آن می باشد.

کدام روش برای بینی گوشتی بهتر است؟

به طور کلی دو تکنیک برای انجام این پروسه زیبایی وجود دارد. روش باز و بسته که با توجه به نیاز و خواسته شما جراح از بین آنها یک روش را که مناسب تر است برای شما انتخاب می نماید. تفاوت اصلی این تکنیک ها در نوع برش آنها می باشد. در نوع باز برش بسیار گسترده تر و باز تر است ، که این موضوع بسیار خوب و کارآمد می باشد ؛ زیرا این اجازه را به جراح می دهد تا بتواند دسترسی بیشتری به اجزا و ساختار اصلی بینی مانند غضروف ها و استخوان ها داشته باشد. با توجه به این موضوع که یکی از اصلی ترین مشکلات رینوپلاستی بینی گوشتی ضخامت و دسترسی کم به بینی می باشد این تکنیک را تبدیل به روشی بسیار مناسب برای انجام این پروسه می نماید. اما همانطور که شاید بدانید در روش بسته برش کوچک تری ایجاد می شود ، اما دسترسی جراح را محدود می کند ، که باعث سخت تر کردن جراحی و دریافت نتیجه مناسب و مورد نظر شما از جراحی بینی گوشتی می گردد. بنابراین روش باز برای افرادی با بینی های گوشتی مناسب تر است.

هزینه عمل بینی گوشتی در تهران

برای اطلاع از هزینه دقیق عمل بینی گوشتی باید به مطب پزشک مراجعه کرده و پس از معاینه و کسب اطلاعات لازم در این زمینه، هزینه عمل بینی بیمار به ایشان گفته می شود

داوطلب مناسب برای عمل بینی گوشتی

زمانی که شخص به فکر انجام این پروسه می افتد بهتر است قبل از هر چیز بررسی نماید که آیا برای انجام این عمل فرد مناسبی می باشد. برای انجام این کار در صورتی که شما به یک پزشک خوب و متعهد مراجعه نموده باشید که منافع شخصی خود را اولویت قرار نمی دهد می توانید از او کمک بگیرید. دلیل آن این است که این نوع پزشک خیر ، صلاح و سلامتی شما را می خواهد بنابراین چیزی که به ضرر شما باشد را بیان نمیکند. پس می توانید در تشخیص این مورد به او اعتماد نمایید. در صورتی که شما دارای شرایط زیر باشید کاندید مناسبی برای جراحی بینی گوشتی محسوب می شوید :

 • از شکل و فرم بینی خود ناراضی هستید و برروی اعتماد به نفس و نظر شما درباره خودتان اثر منفی می گذارد
 • از این پروسه انتظارات منطقی دارید و به خوبی درباره آن اطلاعات جمع آوری نموده اید که باعث می شود شما به همه چیز درباره این عمل و نتیجه آن دانایی داشته باشید
 • شرایط و سبک زندگی شما به شکل مناسبی باشد و امکانات مورد نیاز را برای انجام مراقبت های بعد از این جراحی و اقدامات قبل آن را به درستی انجام دهید
 • به طور کلی شرایط سلامت فیزیکی خوبی را برخوردارید و در صورت انجام عمل بینی گوشتی برای شما مشکلی رخ نمی دهد و در حین پروسه محدودیتی ندارید که شما را آزار دهد

به طور کلی باید گفت که این پروسه می تواند برای تعداد زیادی از افراد مناسب باشد. بنابراین محدودیت زیادی در آن برای انجام وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به یک جراح مناسب و انجام آزمایشات لازم مرحله به مرحله جراحی بینی گوشتی خود را بدون دردسر انجام دهید. همچنین به خاطر داشته باشید که مشاوره قبل از عمل برای انتخاب این پروسه بسیار مهم است.

بهترین سن برای انجام رینوپلاستی در بینی گوشتی

به طور کلی نیاز است که قبل از اقدام و انجام عمل بینی گوشتی رشد بینی شما کامل شده و به تکامل رسیده باشد. سنی که افراد در آن به تکامل رشد می رسند در دختران حدود 16 سالگی و در پسرها 18 سالگی است. درصورتی که شما این سن را گذرانده باشید دیگر مشکلی برای انجام این پروسه نخواهید داشت و سن شما عاملی نیست که بتواند شما را محدود نماید. همچنین لازم به ذکر است که در سنین بالا یعنی بعد از 50 سالگی انجام عمل بینی گوشتی بسیار چالش برانگیز می شود ؛ زیرا پوست صورت فرم و توانایی کشسانی خود را از دست می دهد. این موضوع می تواند فاکتوری برای محدود کردن افراد سن بالا برای انجام این عمل باشد.

آمادگی و اقدامات لازم بعد از عمل بینی گوشتی

بعد از اینکه جلسه مشاوره و معاینه شما با پزشک تمام شد شما باید به راهنمایی و دستورات پزشک عمل کنید. همچنین موارد دیگری که فکر می کنید نیاز است برای آمادگی قبل از عمل انجام دهید را نیز آماده نمایید. برخی از نکات مهم قبل از عمل بینی گوشتی عبارتند از :

 • از قبل با فردی از نزدیکان خود هماهنگ کنید تا شما در طول پروسه و تا روز بعد آن همراهی کنند و رفت و آمد شما را بر عهده بگیرند
 • از مصرف داروهایی که خون را رقیق می کنند مانند ایبوپروفن ، آسپیرین و غیره دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی گوشتی خودداری نمایید ؛ زیرا باعث افزایش مقدار خونریزی در شما می گردند
 • از مصرف داروها و مکمل های گیاهی نیز دوری کنید
 • در صورتی که دخانیات مانند سیگار مصرف میکنید قبل از انجام عمل آن را ترک کنید یا برای مدت بسیار طولانی آن را کنار بگذارید ؛ زیرا باعث عفونت و کاهش سرعت بهبود شما می شود

ویزیت و مشاوره با پزشک قبل از جراحی بینی گوشتی

قبل از آنکه پروسه را آغاز کنید یا حتی برای آن آماده شوید باید یک مرحله مهم و تعیین کننده را بگذرانید.این مرحله جلسه مشاوره قبل از عمل است که در آن راجع به تمام فاکتورهای مهم و موثر در جراحی با پزشک صحبت می کنید. تصمیمات و برنامه ریزی ها در این بخش از عمل بینی صورت می گیرد. به طور کلی موارد زیر در این جلسه مورد بررسی قرار میگیرند :

 • دکتر تاریخچه پزشکی شما را بررسی می نماید
 • یکسری تست ها و معاینات را در همان جلسه برروی بینی شما انجام می دهند و آن را بررسی می کنند
 • تصاویر متعددی را از زوایای مختلف بینی شما تهیه می نمایند
 • همچنین از شما می خواهند تا هدف و خواسته خود را به آنها توضیح دهید تا درباره آن با شما صحبت و در صورت نیاز آن را اصلاح کنند

یک فرد مناسب برای رینوپلاستی بینی گوشتی

اولین فاکتور مهم در زمینه این عمل داشتن مشکل جدی و نیازمند به جراحی است. به عنوان مثال در این مورد در صورتی که شما بینی بزرگ و پر حجمی دارید و یا با مشکلاتی مانند نوک بینی بیش از حد حجیم و یا تا حدودی افتادگی بینی مواجه هستید می توان گفت که شما یک داوطلب خوب برای انجام عمل بینی گوشتی می باشید. یکی از مواردی که برای تشخیص این موضوع بسیار مهم و ضروری می باشد شرکت در جلسه مشاوره میباشد ؛ زیرا در این ویزیت تمام اطلاعات لازم به اشتراک گذاشته می شود و در نتیجه آن بعد از صحبت کردن با پزشک می توان تصمیم نهایی گرفت که آیا شما برای انجام جراحی بینی گوشتی مناسب هستید یا خیر ؟ دلیل آن نیز این است جدا از نیازهای شما یکسری استاندارها هستند که باید قبل از عمل بررسی شوند ؛ زیرا در صورت نداشتن یکی از این استانداردها ممکن است برای شما مشکل رخ دهد و به همین دلیل پروسه برای شما مضر و نا مناسب است.

آیا نتیجه عمل بینی گوشتی از بین میرود یا برگشت پذیر است ؟

تعداد زیادی از افراد وجود دارند که بینی گوشتی دارند و از ظاهر آن راضی نیستند در نتیجه برای بهبود ظاهر آن دست به انجام عمل بینی می زنند. یکی از مواردی که در دل این افراد نگرانی ایجاد می نماید موضوع برگشت پذیری این جراحی می باشد. به طور کلی این موضوع دیگر امری حقیقی نیست و بینی شما بعد از عمل بینی گوشتی به لطف پیشرفت در علم پزشکی تغییری نمی کند و مشکلی برای آن رخ نمی دهد. هرچند در صورتی که می خواهید ازاین موضوع مطمئن شوید می توانید به یک جراح بینی خوب مراجعه کنید و از او مشاوره بگیرید.

یکی از تکنیک هایی که کمک زیادی به این پروسه کرده است تقویت غضروف می باشد. با استفاده از این روش دیگر مشکلی برای افراد پیش نمی آید و احتمال برگشت پذیری فرم و یا افتادگی نوک بینی در آنها به شدت کم می شود ؛ حتی می توان گفت که این مشکل به طور کلی حذف می شود. در این روش از غضروف های روی تیغه بینی استفاده می کنند و با پیوند زدن آن به نوک بینی به تقویت آن ناحیه کمک بسزایی می نمایند.

عمل بینی گوشتی در مردان دشوار تر است یا خانم ها ؟

به طور کلی یکی از فاکتورهای بسیار موثر در عمل بینی پوست افراد می باشد. در صورتی که ضخامت پوست شما زیاد باشد باعث دشوار تر شدن این عمل می گردد. بنابراین با توجه به این موضوع که بینی بانوان لطافت و ظرافت بیشتری دارد جراحی بینی گوشتی در آقایان دشوار تر و چالشی تر می باشد. هر چند با این وجود یک جراح متبحر و حرفه ای می تواند در هر حالت بهترین نتیجه ممکن را برای بیمار خود حاصل سازد.

ضخامت پوست در عمل بینی گوشتی چه تاثیری دارد ؟

یکی از موارد مهم که می تواند در روند و نوع انجام رینوپلاستی بینی گوشتی موثر باشد مقدار ضخامت پوست بینی است. همچنین این فاکتور می تواند پروسه عمل را کمی برای جراح نیز سخت کند. معمولا این موضوع نتیجه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد به عنوان مثال در صورتی که فرد پوست نازکی در بینی خود داشته باشد احتمال زیادی برای نا متقارن بودن ظاهر بینی دارند. دلیل آن نیز این است که مقدار زیادی پوست و بافت وجود ندارد که بینی را به تعادل برساند و آن را متقارن کند. از سوی دیگر اگر در جراحی بینی گوشتی پوست نازکی داشته باشید تغییرات با جزئیات بیشتری برروی بینی شما اعمال می شود و مشاهده آنها راحت تر خواهد بود ، این موضوع نتیجه را نیز لذت بخش تر میکند.
البته باید بدانید که در عمل بینی گوشتی اکثرا بیماران پوست ضخیمی دارند و این موضوع باعث می شود تا بازه ای که می توان در آن تغییرات انجام داد بسیار محدود باشد. از سوی دیگر باعث می شود تا بینی حجیم تر باشد و متقارن تر به نظر برسد.

چه تکنیک هایی برای پوست های ضخیم در عمل بینی گوشتی استفاده می شوند ؟

یکی از سخت ترین چالش ها در این عمل رساندن ظاهر بینی بیمار به بهترین شکل ممکن در عین حفظ شکل و فرم طبیعی بینی و بدون آسیب رساندن به ساختار اصلی و کارایی بینی می باشد. در برخی از موارد در ین نوع از عمل بینی نیاز است تا بینی فرد برجستگی بیشتری داشته باشد تا بهبود در ظاهر بینی او بهتر جلوه کند. به طور کلی یکی از هدف ها در اکثر پروسه های جراحی بینی گوشتی این است که ضخامت پوست نیز کاهش یابد. برای اینکه به این حالت دست بیابیم نیاز است تا قبل از نازک کردن پوست ساختار اصلی بینی را تقویت کنیم تا دچار هیچ مشکلی نشود.

آیا ممکن است بعد از جراحی بینی گوشتی مشکلات تنفسی به وجود بیاید؟

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی گوشتی امری کاملا طبیعی هستند که با وجود تکنیک های جدید پزشکی قابل درمان می باشند. یکی از دلایل اصلی اختلال های تنفسی، گرفتگی بینی ناشی از تورم است که این تورم ها خود به دو دسته تورم های خارجی و تورم های داخلی تقسیم می شوند. تورم های خارجی معمولا تا دو هفته اول پس از جراحی با بیمار همراه هستند حال آنکه بهبودی در تورم های داخلی طولانی تر است و ممکن است تا دو ماه بیمار را به خود درگیر کند. البته باید اظهار کرد که در مواردی، گرفتگی بینی به دلیل جراحی بینی گوشتی انجام شده نیست و ممکن است عوامل دیگری باعث آن شده باشند عواملی مانند آلرژی ها پولیپ بینی مشکلات سینوسی و غیره

یکی دیگر از عوامل مشکلات تنفسی در بینی های گوشتی تغییر زیاد در ساختار بینی است که گاهی این تغییرات منجر به ایجاد زخم و پوسته پوسته شدن زخم ها در داخل بینی می شود که خوشبختانه این مشکل از نادر ترین عوارض در عمل بینی گوشتی می باشد.

چه زمانی نتایج عمل بینی گوشتی را می بینیم؟

برای دیدن نتیجه جراحی بینی گوشتی باید صبور باشید زیرا در این بینی به دلیل بافت ضخیم پوست، ورم ایجاد شده در آن بیشتر از بینی های استخوانی می باشد و این نوع بینی دوره نقاهت طولانی تری دارد. باید بدانید که حدود 60 تا 70 درصد تورم بینی، بعد از دو ماه از بین می رود اما 80 تا 90 درصد این ورم ها دو الی سه سال طول می کشند بنابراین برای قضاوت در مورد نتیجه عمل بینی گوشتی خود عجول نباشید و به انجام اقدامات لازم به منظور بهبود سریع تورم بینی بپردازید.

جراحی بینی گوشتی به روش باز بهتر است یا بسته ؟

جراحی بینی گوشتی می ‌تواند به دو صورت باز یا بسته انجام شود ، و انتخاب روش مناسب بر اساس نیازها و توقعات هر فرد و نیز توصیه‌ های پزشک مشخص می‌ شود. هر دو روش دارای مزایا و معایب خود هستند :

جراحی بینی گوشتی باز :

 • در این روش ، پزشک با ایجاد برش ‌ها در پوست بینی به بافت ‌های نرم دسترسی دارد و می ‌تواند تغییرات دقیق تری اعمال کند.
 • این روش مناسب برای مواردی است که نیاز به تغییرات دقیق در شکل بینی و غضروف ‌های نرم دارند.
 • زمان نقاهت پس از جراحی ممکن است طولانی ‌تر باشد و تورم و درد بیشتری داشته باشد.

جراحی بینی گوشتی بسته :

 • در این روش ، پزشک از برش ‌های کوچک درون بینی برای دسترسی به بافت‌ های نرم استفاده می ‌کند.
 • این روش ممکن است برای تغییرات کمتر در شکل بینی یا بهبود تنفس مناسب باشد.
 • زمان نقاهت پس از جراحی ممکن است کمتر و تورم و درد کمتری داشته باشد.

تصمیم برای انتخاب بین جراحی باز یا بسته باید با توجه به اهداف زیبایی یا بهبود تنفس ، نیازها ، و توصیه‌ های پزشک انجام شود. به عنوان مثال ، اگر نیاز به تغییرات دقیق در شکل بینی دارید یا مشکلات تنفسی دارید ، جراحی باز ممکن است مناسب باشد. اما اگر به تغییرات کمتری نیاز دارید یا تورم و درد بعد از جراحی برای شما مهم است ، جراحی بسته ممکن است بهتر باشد. در هر صورت ، مشورت با پزشک متخصص اهمیت دارد تا تصمیم مناسب گرفته شود.

آیا می توان بعد از جراحی بینی گوشتی عمل ترمیمی انجام داد ؟

بله ، پس از جراحی بینی گوشتی ، ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی یا اصلاحی دیگر نیز وجود داشته باشد. در بعضی موارد ، عوارض یا تغییرات غیرمنتظره پس از جراحی بینی ممکن است نیاز به ترمیم یا اصلاح داشته باشند. در اینجا چند موقعیت رایج برای نیاز به جراحی ترمیمی یا اصلاحی پس از جراحی بینی گوشتی ذکر می ‌شود :

 • عوارض جراحی : در برخی موارد ، ممکن است عوارض پس از جراحی بینی مانند تورم یا ناراحتی ‌های زیبایی ناخواسته ایجاد شود. در این صورت ، جراحی ترمیمی ممکن است لازم باشد تا به اصلاح این عوارض بپردازد.
 • تغییرات نامطلوب : اگر شکل نهایی بینی برای شما نامطلوب باشد و از توقعات شما بیرون بیافتد، ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی باشد تا به شکل مطلوب دست یابید.
 • تغییرات دیگر : در برخی موارد ، افراد ممکن است بخواهند به تغییرات زیبایی دیگری در صورت خود بپردازند و نیاز به جراحی ترمیمی بینی داشته باشند.
 • مشکلات تنفسی : اگر جراحی بینی گوشتی در هدف بهبود تنفس انجام شود و مشکلات تنفسی بازگشت پیدا کند ، نیاز به جراحی ترمیمی تنفسی ممکن است وجود داشته باشد.

در هر صورت ، نیاز به جراحی ترمیمی یا اصلاحی بعد از جراحی بینی گوشتی به وابستگی به مشکلات خاص شما دارد. برای انتخاب درست از پزشک خود مشورت کنید و او می ‌تواند به شما راهنمایی کند که چه اقداماتی لازم است و چه زمانی مناسب است.

در چه صورت جراحی بینی گوشتی قابل برگشت نیست

وقتی بینی گوشتی بزرگ و پوست ضخیمی دارد، با استفاده از جراحی ساده روی پره‌های بینی می‌توان این ساختار را بهبود داد. اما در جراحی بینی گوشتی، تقویت ساختار اسکلتی غضروفی امری ضروری است تا بتوان بینی را باریک کرد.

این جراحی به کمک فشار بر روی پوست ضخیم بینی، آن را باریک‌تر می‌کند و اگر این فرایند با استفاده از تکنیک‌های مناسب انجام شود، شکل جدید بینی به طور دائمی ثابت می‌ماند.
بنابراین، با توجه به پیچیدگی و حساسیت جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی، مشاوره از یک پزشک متخصص و با تجربه امری ضروری است.

تأثیر ضخامت پوست بر جراحی بینی گوشتی

نوع پوست بینی فرد یکی از عوامل مهمی است که بر نتیجه جراحی بینی گوشتی تأثیرگذار است و ممکن است محدودیت‌هایی را در این فرایند ایجاد کند. ضخامت یا نازکی پوست، بر برنامه‌ریزی جراحی تأثیرگذار است. افرادی که پوست نازک دارند، ممکن است به شکل نامتقارنی در نتیجه عمل بینی مواجه شوند؛ زیرا پوست آن‌ها تنها یک لایه نازک بر روی ساختار زیرین بینی دارد. اما اگر پوست ضخیم باشد، تغییرات جزئیات بیشتری انجام می‌شود. در جراحی بینی گوشتی، بیماران اغلب دارای پوست ضخیم هستند که یک لایه با ضخامت بالا بر روی ساختار زیرین بینی قرار دارد. در این شرایط، احتمال ناهنجاری کمتر است، اما ایجاد تغییرات با دشواری بیشتری همراه است.

علت ورم پس از جراحی بینی گوشتی

در مورد بینی‌های گوشتی، میزان ورم بسیار بیشتر از سایر انواع بینی‌ها است. این به دلیل نیاز به دست‌کاری بیشتری در جراحی بینی گوشتی است. ورم بینی ممکن است حتی تا یک سال طول بکشد. با این حال، در طول این مدت ورم به تدریج کاهش می‌یابد، به ویژه اگر فرم اولیه بینی و فرایند جراحی درست انجام شود.

چگونگی کنترل ورم پس از جراحی بینی گوشتی چیست؟ به بیماران معمولاً توصیه می‌شود که صبورانه منتظر ماندن تا یک سال برای دیدن نتیجه مطلوب، مهم است. استفاده منظم از کمپرس سرد در روزهای اول پس از عمل و رعایت نحوه صحیح خوابیدن می‌تواند به کاهش ورم اولیه کمک کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها