مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی همچون تمامی جراحی های دیگر، دارای دوره نقاهت بوده و شامل یکسری نکات می باشد که رعایت آن ها تاثیر زیادی در رضایت بخش بودن نتیجه این جراحی زیبایی دارد. اطلاع و آگاهی از آنچه که باید بعد از بلفاروپلاستی انتظار داشته و رعایت نمایید به اندازه آگاهی از فرایند جراحی اهمیت دارد. در ادامه مراقبت های بعد از جراحی پلک برای شما شرح داده شده اند.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

از مراقبت های بعد از جراحی پلک چه انتظاری باید داشت؟

 • بیماران به طور معمول به شکل سرپایی تحت جراحی پلک قرار گرفته یا ممکن است نیاز به یک شب بستری در بیمارستان داشته باشند، این جراح است که تصمیم درست در رابطه با بستری یا عدم بستری بیمار را با توجه به شرایط او اتخاذ می نماید.
 • بیمار باید انتظار مقداری التهاب و قرمزی در نواحی اطراف برش در ابتدای دوره بهبودی خود داشته باشد.
 • آبریزش چشم طبیعی بوده و ممکن است میزان این آبریزش خیلی زیاد باشد.
 • یکی دیگر از عوارض موقتی که در چشم بیماران بروز می کند خشکی است که پزشک برای برطرف شدن آن برای بیمار پماد تجویز خواهد کرد.
 • تاربینی از جمله شایع ترین عوارض جانبی بلفاروپلاستی است که در صورت استفاده از پماد تشدید می گردد. همچنین افراد در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک ممکن است به نور حساس باشند که بعد از مدتی بهبود خواهند یافت.

مراقبت های بعد از جراحی پلک شامل چه مواردی است؟

از جمله دستورالعمل هایی که افراد باید بعد از بفاروپلاستی رعایت نموده و تاثیر زیادی در بهبودی افراد و رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از بلفاروپلاستی دارند عبارتنداز:

 1. در 24 ساعت اولیه بعد از جراحی، حضور یک همراه بالغ در کنار شما الزامی است.
 2. برای کاهش تورم و کبودی ناشی از بلفاروپلاستی به مدت 48 ساعت بعد از جراحی در هنگام دراز کشیدن و خوابیدن زیر سر خود دو بالشت بگذارید.
 3. داروهای مسکنی که پزشک برای تان تجویز کرده است را سر وقت مصرف کنید تا قبل از احساس درد از بروز آن پیشگیری نمایید. پیشگیری از درد به مراتب از کنترل آن راحت تر است.
 4. به مدت 1 هفته فعالیت های خود را محدود نموده و فعالیت های جسمانی پر فشار را بعد از 7 تا 10 روز از سر بگیرید.
 5. برای 3 روز از کمپرس سرد بر روی ناحیه جراحی استفاده کنید.
 6. به دلیل وجود آثار مواد بیهوشی چنانچه فرد به طور ناگهانی از حالت خوابیده بلند شده و بایستد دچار سرگیجه خواهد شد. چنانچه پس از جراحی در حالت درازکش هستید قبل از ایستادن، یک دقیقه نشسته و سپس بایستید با این کار تعادل خود را به دست خواهید آورد.
 7. چشمان شما ممکن است بعد از جراحی متورم و کبود شود. تورم پلک معمولا در اوایل صبح بدتر می شود و در طول روز با نشستن یا راه رفتن بهتر می شود.

مصرف داروها

پماد استفاده شده در حین جراحی ممکن است دید شما را تار کند. این موقتی است و معمولا در عرض 24 ساعت از بین می رود. اگر دید شما تار است یا اگر پزشک برای شما پماد چشمی تجویز کرده است، از قطره های چشمی سالین استریل استفاده کنید.  قطره چشم را هر 4 ساعت یک بار بریزید. هنگام استفاده از قطره چشم، پلک های خود را نکشید. تا زمانی که مصرف داروهای مسکن را متوقف نکرده اید و دیگر تاری دید ندارید، رانندگی نکنید.  داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده را، حتی پس از احساس بهبودی مصرف کنید.

دوش گرفتن و آرایش کردن

شما در  مراقبت های بعد از جراحی پلک می توانید از گردن به پایین خود را بشویید. تا زمانی که جراح به شما بگوید که استحمام بی خطر است، کامل دوش نگیرید.  شما حدود 5 روز پس از جراحی می توانید به طور کامل دوش بگیرید. می توانید زیر چشمان خود را به آرامی با دستمال مرطوب یا یک دستمال شستشوی نرم بشویید. هنگامی که می توانید به طور کامل دوش بگیرید، می توانید پلک های خود را بشویید و موهای خود را با محصولات ملایم مانند شامپو بچه بشویید.
به مدت 2 هفته پس از جراحی از کرم یا آرایش مانند سایه چشم، خط چشم یا ریمل روی محل های جراحی خود استفاده نکنید.  می توانید از کرم ها و لوازم آرایش برای بقیه قسمت های صورت خود استفاده کنید.

فعالیت های شدید

در چند هفته اول مراقبت های بعد از جراحی پلک از هرگونه فعالیت شدید یا استرس خودداری کنید. فعالیت بیش از حد می تواند جریان خون را در چشم شما افزایش دهد و باعث خون ریزی شود. این فعالیت ها شامل بلند کردن وسایل سنگین، ایروبیک، ورزش های فشرده و ورزش می باشد.

فشار و استرس

مهم است که در طول فرآیند بهبودی از فشار به چشم خود جلوگیری کنید. سعی کنید تا هفته بعد از بلفاروپلاستی از مطالعه، تماشای تلویزیون یا چک کردن صفحات مجازی اجتناب کنید. درمقابل به چشمان خود فرصت استراحت دهید.
از هر گونه فعالیت دیگری که می تواند باعث خشکی چشم شما شود نیز خودداری کنید.

محافظت از پلک

از چشمان خود در برابر باد، نور خورشید و سایر عناصر در دوران نقاهت محافظت کنید. اگر مجبورید بیرون بروید، حتما از عینک آفتابی تیره و کلاه برای محافظت از پلک ها استفاده کنید. همچنین باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و دستور العمل های پزشک را انجام دهید. زمان ترخیص از بیمارستان و حتی در خانه از عینک آفتابی استفاده نمایید؛ زیرا چشمان شما به نور حساس می شود. حداقل تا 2 هفته از لنزهای تماسی استفاده نکنید، در صورت نیاز می توانید از عینک استفاده نمایید.

الکل و دخانیات

از استعمال هرگونه دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری نمایید؛ زیرا بر روند بهبودی شما اثر گذار می باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها